אדם זרטל ז”ל – אתר המזבח

מזבח יהושע בהר עיבל

אָז יִבְנֶה יְהוֹשֻׁעַ מִזְבֵּחַ … בְּהַר עֵיבָל׃”
רבים באו מקצוות תבל לחפש שרידים של אותו מזבח – אך לשווא. ומי שלא חיפש, אלא סקר את השומרון אבן לאחר אבן יום אחד התגלה דבר מעניין מאד..

מזבח יהושע - איך גילו אותו?

לאחר מלחמת ששת הימים, הוחלט לצאת לסקר חירום ביהודה ושומרון כדי למפות את הממצאים – כל עוד יש אליהם גישה חופשית – כך הייתה המחשבה.

אדם זרטל ז"ל

מי הוא הארכאולוג האגדי עם הגביים שהשקיע אין ספור שעות ואנרגיה כדי לגלות את סודות האתר בהר עיבל? האיש שלא נרתע מלזעזע את גדולי הארכאולוגים הישראליים?

אדם זֶרטָל (נולד ב-1936) הוא ארכאולוג, פרופסור לארכאולוגיה של ארץ ישראל והמזרח הקדום באוניברסיטת חיפה.

זרטל הוא בן קיבוץ עין שמר, בנו של משה (מְיֶיטֶק) זרטל (זילברטל), ממנהיגי “השומר הצעיר” בוורשה ובארץ ישראל, מבקר ספרות, עיתונאי ועורך.

זרטל למד כלכלה וחקלאות מטעם הקיבוץ, ומילא בו תפקידים מרכזיים.
השתתף בשיחות העדות, לאחר מלחמת ששת הימים, שכונסו בקובץ “שיח לוחמים”.
לפני מלחמת יום הכיפורים שהה בשליחות באפריקה, חזר לישראל וסייע בניהול צליחת תעלת סואץ במבצע אבירי לב.
נפצע כקצין הנדסה בכיר על הגשרים. פציעתו הייתה קשה והוא שהה כשנה בבית חולים.
רק לאחר שחרורו מבית החולים החל בלימודי ארכאולוגיה, ועשה דוקטורט בבית הספר למדעי היהדות של אוניברסיטת תל אביב. עבודתו הייתה בנושא “ההתנחלות הישראלית בהר מנשה”, בהדרכת הפרופסורים משה כוכבי ונדב נאמן והיא אושרה בשנת 1987.

זרטל ערך שני סקרים ארכאולוגים: בהר מנשה ובהר אפרים. הוא חפר בלכיש, בח’ירבת אל-חמאם בשומרון, בתל אסור ובאל-אחוואט שבנחל עירון.

ניתן לבקר באתר בתיאום מראש בלבד (יש להגיש את הבקשה לפחות שבועיים מראש) ובליווי כוחות צה”ל בלבד. ניתן לארגן קבוצה ולבקש תיאום דרך המשרד שלנו 09-8441359 או אם מדובר במעט אנשים ניתן לעקוב אחרי הפרסומים שלנו ולהצטרף לסיורים מאורגנים לאתר בהרשמה מראש באתר.